blog thumbnail

Kahve Bot Projesi Nasıl Başladı?

  • Barisozyurek
  • 27 Ocak 2018

Kahve Bot projesi nasıl başladı ve nasıl nasıl gelişti? Bu blogda bu soruların ve daha da fazlasının yanıtını sizlere sunacağız.


Öncelikle biz bu projeye başka bir isim ile başlamayı planlamıştık. Henüz aklımızda Kahve olarak bir isim düşüncesi yokken, Garson isimli bir bot projesi planlamıştık. Bu Garson projesinde adından da anlaşılacağı gibi yemekler ile ilgili komutlar ve özellikler olacaktı. Ancak planladığımız bu Garson projesine bir türlü başlayamadık, nedeni ise bir çok yemek-içecek olduğundan yine bir sürü komut gerektireceği idi. Bu yüzden bu projeden vazgeçtik. Ama hala bu kategoride bir proje çıkartmak istiyorduk. Yemek kısmını bir kenara bırakıp içecek üzerine yoğunlaştık ve neden Kahve bot yapmıyoruz diyerek projedeki ilk adımı attık.Başlangıç olarak sadece kahve ile ilgili komutları ekleme planımız vardı ve öyle de yaptık. Ardından tatlı komutları, kahve ile ilgili güzel sözler, fal derken birçok komut ekledik. Botumuzu kullanan kitle tarafından çok kez ‘Moderatör komutları eklensin.’ şeklinde öneri alınca, biz de başlangıçtaki planımızdan vazgeçip moderatör komutlarını da ekledik. Bu komutları ekledikten sonra botun sunucu sayısı öncekine göre daha da hızlı artmaya başladı ve bu da bizim moralimizi arttırdı.


Yine bir tavsiye üzerine müzik özelliği üzerine çalıştık ve birkaç gün içerisinde müzik özelliğini botumuza ekledik. Ancak bazı sorunlar vardı bu özellikte ve beklediğimiz kadar kullanılmadı. Botumuzu baştan yazarak discord.js-commando sistemine geçirdik ve müzik özelliğini kaldırdık.


Şu sıralar premium bot üzerinde çalışmalarımız var ve yakın zamanda bu botu Discord severlere sunmayı planlıyoruz. Normal bota oranla daha gelişmiş özellikler ve bunun yanında sorunsuz çalışan müzik özelliği olacak. Büyük sunuculara destek amaçlı ve Kahve’nin daha büyük kitleye ulaşması için premium botumuzu vermeyi düşünüyoruz. Bunun yanında Kahve Bot’a ve biz geliştiricilere destek amaçlı premium botu alabileceksiniz. Makul ve botun hakkını verecek şekilde bir ücret belirlemeye çalışacağız.


Bildiğiniz gibi botumuzun en yüksek kalitede sizlere hizmet edebilmesi için bir sunucumuz var ve bu sunucu üzerinden sizlere 7/24 kesintisiz bir şekilde hizmet edebiliyor botumuz. Tabii ki bu sunucuya masraflar yapıyoruz ve premium bot ile bizi destekleyenlerle bu sunucuları daha da kaliteli ve üst sunuculara taşımayı planlıyoruz.


Global olarak da gelişme ve büyüme planlarımız arka planda sürüyor ve bu çerçevede İngilizce bot sunma planlarımız da var. Premium ve İngilizce botlarının isimleri de Kahve olacak ancak hangi versiyon oldukları profil görselleri ile rahatlıkla anlaşılabilecektir.


Botumuzdan yeterince bahsettik diye düşünüyorum biraz da ekibimizden ve destek sunucumuz gibi şeylerden bahsedelim. Kahve botu dört kişilik bir ekip olarak geliştiriyoruz. Ekibimiz Arda, Barış, Ömer ve Özcan olarak birbiri ile uyumlu bir ekip. Botun kodları ve geliştirilmesi gibi konularda genellikle Arda, Ömer ve Özcan uğraşırken, pazarlama, sosyal medya ve web sitesi konularda ise Barış uğraşmaktadır.


Destek sunucumuzda ise botumuzu sıkı takip eden kişiler ile öneri alış-verişi yaparak botumuza yeni özellikler eklerken kararlar veriyoruz. Siz de önerileriniz sunmak isterseniz buraya tıklayarak Discord sunucumuza katılabilirsiniz.


Bildiğiniz üzere birçok popüler Türkçe Discord botu var ve bu botlar arasında tatlı bir rekabet var. Yeni bir bot olarak biz de bu rekabetin içerisindeyiz ve bizim de yüksek hedeflerimiz var. Bu hedeflere adım adım ulaşarak projemizi dünya çapında tanınan bir bot haline getirmeyi gerçekten istiyoruz ve zaman içerisinde bu hedefimizi de gerçekleştireceğimize inanıyoruz.


Siz de Kahve Botu eklemek isterseniz buraya tıklayarak botumuzu sunucunuza davet edebilirsiniz. Ayrıca botun komutlarını öğrenmek için yine buraya tıklayarak komutlar sayfasına gidebilirsiniz.